Podstawą współczesnej produkcji i logistyki są maszyny, które wykorzystują wiele ruchomych elementów. Aby utrzymać je w sprawności, stosuje się układy smarne, które minimalizują tarcie i przyczyniają się do lepszego funkcjonowania urządzeń. Dodatkowo odprowadzają nadmiar ciepła i pełnią funkcję ochronną. Niestety, ale same oleje są również narażone na różne niebezpieczeństwa. Powoduje to uciążliwe awarie i trudne do oszacowania straty w wielu dziedzinach życia.
Dlaczego zanieczyszczenie oleju jest takie groźne?
Olej hydrauliczny pod wpływem różnych czynników może zmieniać swoją barwę. Osoby, które pracują przy maszynach często porównują go do mleka. Może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy:
- nadmierne napowietrzenie, które powoduje mętnienie substancji smarnej,
- występowanie wilgoci, która przedostaje się do układu i miesza z olejem,
- pojawianie się różnych zanieczyszczeń, pyłu lub innych czynników.
Niezależnie od przyczyny, konsekwencją spadku wartości oleju może być poważne uszkodzenie elementów maszyny, które są poddawane coraz większym obciążeniom. Istnieje ścisły związek między poziomem czystości oleju a korelacją częstości występowania awarii.
Jak można zadbać o jakość oleju?
Zapewnienie czystości w oleju znacznie zwiększa ich żywotność. Chroni maszyny przed oddziaływaniem zanieczyszczeń i skutecznie zmniejsza ryzyko powstawania awarii. Podstawową metodą na zwiększenie jakości w olejach jest jego wymiana – jest to najprostsza metoda, która jednocześnie posiada kilka mankamentów:
- wymaga posiadania dużej ilości substancji smarnej, którą można zastąpić olej przepracowany,
- zużyty olej należy zutylizować, co nie jest tanie i nie można tego robić w dowolnym miejscu,
- wymiana oleju jest związana z zatrzymaniem maszyny, przez co generuje dodatkowe koszty.
Warto także pamiętać, że jest to rozwiązanie, które może powodować zanieczyszczenie środowiska. Alternatywną metodą jest filtrowanie oleju hydraulicznego, które nie generuje dodatkowych kosztów i pozwala na ciągłą pracę urządzenia, praktycznie bez przerwy.
Jakie są zalety korzystania z filtracji oleju?
Filtracja oleju polega na odłączeniu stałych cząstek od lepkiego oleju, dzięki czemu może dalej pełnić swoją funkcję. Zanieczyszczenia zatrzymują się na przegrodzie filtra, który zatrzymuje wszelkie nieczystości, pył oraz wilgoć. Tę metodę można z powodzeniem stosować do wielu substancji smarnych – do chłodziw, olejów przekładniowych czy hydraulicznych.
Filtracja oleju ma wiele zalet, które są doceniane przez użytkowników maszyn, pojazdów i urządzeń przemysłowych. Przede wszystkim:
- zwiększa żywotność oleju – ponad 5 – krotnie!
- może być przeprowadzona w dowolnym miejscu – wygodnym dla Klienta,
- stosuje się ją podczas pracy maszyny – która nie jest wyłączana z eksploatacji,
- pozwala na oczyszczenie oleju z cząstek, które mają rozmiar 1 mikrona.
Podczas procesu filtracji wykorzystuje się metodę KLEENOIL, która korzysta z filtrów zbudowanych na bazie pulpy celulozowej. Jest to uniwersalny sposób dla różnych maszyn, urządzeń i pojazdów charakteryzujących się bardzo różnymi parametrami technicznymi.
Kto może skutecznie rozwiązać problem czystości oleju?
Filtracja oleju hydraulicznego nie jest prostą usługą, której może się podjąć każda firma. Wymaga dysponowania odpowiednim sprzętem, posiadaniem doświadczenia oraz zaawansowanej wiedzy.
Firma FHU Olbromski może poszczycić się opatentowanym systemem by-pass, który podłączany pod dowolną maszynę, jest w stanie oczyścić cały układ smarowania w nieinwazyjny sposób. Przedsiębiorstwo sprzedaje również wysokiej klasy oleje, zajmuje się doradztwem w zakresie filtracji i dostarcza zaawansowane rozwiązania do oczyszczania substancji smarnych.
Podobne tematy