Izolacja fundamentów w starym domu – jak zapobiegać powodziom

Zanim zaczniesz izolować fundamenty swojego starego domu, powinieneś przyjrzeć się temu, co wchodzi w grę. Dla większości właścicieli domów, korzyści z izolacji fundamentu to utrata ciepła, zalewanie powierzchni, infiltracja gazu Radon i gnicie ścian. Ale jakie są zagrożenia i jak można im zapobiec? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można zrobić oba. Oto kilka kroków, które należy wykonać:

Straty ciepła

Zanim zaczniesz dodawać izolację do fundamentu, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju materiału używasz. Niektórzy eksperci zalecają zastosowanie dwóch warstw izolacji, przy czym każda warstwa powinna być zabezpieczona obróbką blacharską, odpornymi na korozję łącznikami i zasypką. Płyta styropianowa typu IV jest najczęściej wybierana do zastosowań poniżej poziomu gruntu. Materiał ten jest stosowany na całej głębokości ściany fundamentowej bez szwów poziomych.

Betonowe fundamenty blokowe są powszechne w starych domach i często są wodoodporne i zawierają płytki spustowe. Jeśli twój dom ma więcej niż 20 lat, być może trzeba będzie naprawić fundament. Jeśli rozważasz izolację fundamentu, musisz rozważyć, czy materiał jest wodoodporny, czy nie. Fundamenty z bloków betonowych mogą również wymagać naprawy lub izolacji. Musisz jednak mieć świadomość, że betonowe fundamenty blokowe zachowują znaczną ilość wilgoci, co sprawi, że izolacja będzie wyzwaniem.

Prawidłowa izolacja zapobiegnie utracie cennego ciepła przez Twój dom. Będzie również poprawić poziom komfortu w domu poprzez ochronę przed wilgocią, pleśnią i owadami. Właściwa izolacja będzie również chronić system kotła lub pieca przed awarią. Aby zaoszczędzić pieniądze i energię, sprawdź obszary, które mają słabą izolację. Jeśli widzisz jakiekolwiek obszary ze słabą izolacją, upewnij się, że zainstalujesz nową izolację tak szybko, jak to możliwe. Możesz być w stanie sprawić, że cały proces będzie bardziej przystępny i szybszy.

Powodzie powierzchniowe

Stare domy mogą być szczególnie narażone na powodzie powierzchniowe, ponieważ fundament jest zazwyczaj blokowy bez zewnętrznej bariery przeciwwilgociowej. Oprócz tego, że domy blokowe są bardziej podatne na powodzie, niewłaściwa izolacja może również spowodować, że izolacja przeciwwilgociowa domu zawiedzie. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, jak uniknąć zalania powierzchniowego podczas izolowania fundamentu starego domu. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapobiec powodziom powierzchniowym:

Infiltracja gazu radonowego

Możliwe jest przetestowanie pod kątem gazu radonowego w domu za pomocą zestawu testowego radonu, który można nabyć online lub w lokalnym sklepie z narzędziami. Zestaw testowy radonu certyfikowany przez państwo będzie nosił frazę „Meets EPA Requirements”. Możesz również zatrudnić wykonawcę, aby wykonał test dla Ciebie, ale upewnij się, że wykonawca jest certyfikowany w ramach National Radon Proficiency Program (NRPP). Wykonawca musi mieć przy sobie wygenerowane przez EPA karty identyfikacyjne RPP podczas wykonywania testu.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac przy fundamencie określ, ile radonu jest obecne w Twoim domu. Radon jest obecny w każdym domu, a obecność radonu może być szczególnie problematyczna w starszych domach, które mają problemy z wilgocią i wilgotnością. W takich sytuacjach można wybrać pomiędzy izolacją z zewnątrz i podejściem wewnętrznym. W niektórych przypadkach połączenie tych dwóch podejść jest najlepszym sposobem na osiągnięcie łagodzenia radonu. Podejście, które najlepiej pasuje do Twojego domu, będzie zależało od ilości wilgoci, jaką ma Twój dom, oraz od klimatu.

Rotting walls

Gdy izolujesz fundamenty starego domu, możesz zauważyć, że ściany domu zaczynają gnić. Chociaż możesz być w stanie załatać zgniliznę i zaoszczędzić pieniądze, izolując ściany samodzielnie, powinieneś wiedzieć, że źle zaizolowany fundament może prowadzić do problemów strukturalnych, takich jak gnijące ściany. Jeśli kiedykolwiek izolowałeś fundament starego domu samodzielnie, wiesz jak trudne może to być. Dlatego przepisy prawa budowlanego wymagają użycia plastikowej bariery parowej pod płytą gipsowo-kartonową.

Warstwę ekstrudowanej pianki polistyrenowej można zastosować do ścian fundamentu, co może pomóc w utrzymaniu ciepła i zapobiec kondensacji. Ten rodzaj izolacji jest łatwy do zainstalowania podczas budowy domu, ale trudny do usunięcia, gdy jest już na miejscu. Dodatkowo, ten rodzaj izolacji może stanowić dogodny punkt wejścia dla mrówek stolarskich i termitów. W zależności od rodzaju zastosowanej izolacji, ważne jest, aby przestrzegać instrukcji producenta podczas instalacji tego materiału.

Problemy z wilgocią

Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemów z wilgocią podczas izolacji fundamentu starego domu. Możesz wypróbować folię domową, która będzie odprowadzać wilgoć od ściany i zapobiegać uszkodzeniom struktury. Jednak to podejście wymaga więcej miejsca wewnątrz domu. Drugie podejście zapewni więcej izolacji, zmniejszy mostek termiczny przez stadniny i zapewni lepszą ochronę przed wilgocią. Upewnij się, że dolna płyta ściany fundamentowej jest mechanicznie podparta tarcicą 1 x 3.

Po pierwsze, określ, czy masz problem z wilgocią. Jeśli masz wilgotną podłogę w piwnicy, poszukaj oznak wilgoci, które utworzyły się na fundamencie. Może to wyglądać jak pleśń lub mieć stęchły zapach. Podczas gdy niewielka wilgoć jest łatwa do rozwiązania, bardziej znaczące problemy będą wymagały naprawy z zewnątrz. Na przykład, podłoga fundamentu ma znaczną wilgoć, którą można wytrzeć wodą. Ponadto, izolacja obok fundamentu jest bardzo mokra i bardzo stęchła.

W niektórych klimatach, beton może powodować problemy z wilgocią. W tych przypadkach należy użyć oddychającej tkaniny. To zadowoli inspektorów i pozwoli wodzie uciec ze ściany. Jednak beton może również powodować problemy. Rozwiązanie problemów z wilgocią podczas izolowania fundamentu w starym domu powinno być wybrane w zależności od klimatu i rodzaju betonu. Dla betonowych fundamentów najlepszym wyborem jest polistyren, który jest wysoce nieprzepuszczalny dla pary wodnej i pomaga w efektywności energetycznej domu.

Koszt

Wielu właścicieli domów jest zaskoczonych odkryciem, że izolacja fundamentu starego domu może kosztować nawet 800 dolarów. Choć może się to wydawać drogie, izolacja fundamentu może znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Właściwa izolacja może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie przez najbliższe lata. Może również zapobiec przenikaniu wilgoci do fundamentu starego domu. Poniżej wymieniono kilka powodów, dla których izolacja fundamentu starego domu może być opłacalna.

Różne rodzaje izolacji wymagają różnych metod instalacji. Podczas gdy włókna szklane luźno wypełnione i batty mają podobne koszty materiałowe, koszty instalacji różnią się. Batsy mogą być instalowane w otwartych ścianach, podczas gdy izolacja natryskowa wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a to znacznie wpływa na koszty pracy. Niezależnie od tego, który typ wybierzesz, powinieneś być świadomy kosztów instalacji nowej izolacji. Po zainstalowaniu, koszty prawdopodobnie przekroczą koszt wymiany całego fundamentu.

Zależnie od rodzaju wybranej izolacji, może ona kosztować tak mało jak 1,50 USD za stopę kwadratową lub więcej. Większość izolacji wymaga niewielkiego lub żadnego przygotowania, ale pianka natryskowa wymaga więcej doświadczenia i pracy wstępnej. Koszty projektów DIY są często znacznie niższe niż koszty zatrudnienia profesjonalisty, a jedynymi minusami są czas i bałagan. Najbardziej opłacalna izolacja DIY jest zazwyczaj wykonana ze sztywnych płyt piankowych lub rolek włókna szklanego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *