Jak wykonać regulację drzwi balkonowych w domu

Regulację drzwi balkonowych w domu trzeba wykonywać co najmniej dwa razy w roku. Po pierwsze, trzeba znać siłę, z jaką drzwi balkonowe są zaciśnięte. Po drugie, trzeba użyć klucza meblowego, aby przenieść mimośród na tryb zimowy. Następnie, po zakończeniu procesu regulacji, zamknij drzwi balkonowe. Jeśli nie masz do tego żadnych narzędzi, możesz poprosić o pomoc znajomego lub krewnego.

Plastikowe drzwi balkonowe można regulować w pionie, poziomie lub frontalnie

Regulator boczny ukryty jest za niewielką zaślepką lub plastikową osłoną. Jego zadaniem jest przesunięcie drzwi w kierunku lub od zawiasów. Jeśli drzwi są zbyt wysoko lub nisko, należy w razie potrzeby wyregulować wysokość lub regulację boczną. Obie metody działają podobnie. Drzwi regulowane od przodu reguluje się, obracając je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast regulowane od zewnątrz – przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Nieplastyfikowany polichlorek winylu (uPVC) jest mocny i lekki. Jest też łatwy w regulacji. W przeciwieństwie do drzwi drewnianych, drzwi uPVC są regulowane, z kluczem imbusowym zamontowanym w szczelinie regulacyjnej. Po zamontowaniu należy obrócić pokrętło w prawo lub w lewo, aby je wyregulować. W zależności od modelu może być konieczne usunięcie śrub, które trzymają nakładkę na szczelinę.

Przez płytę uderzeniową

Nieprawidłowo ustawioną płytę uderzeniową można łatwo naprawić, przesuwając płytę uderzeniową drzwi. Zanim to zrobisz, pamiętaj, aby zaznaczyć obwód zewnętrzny ołówkami, aby wyrównać zatrzask i płytę uderzeniową. Następnie ponownie zainstaluj śruby, aby zabezpieczyć płytę uderzeniową i zablokować ją na miejscu. Teraz możesz wyregulować zawiasy drzwi balkonowych i bezpiecznie je zablokować. Po naprawieniu problemu, drzwi będą funkcjonować jak należy.

Aby wyregulować płytę uderzeniową drzwi balkonowych, musisz zdemontować starą płytę uderzeniową. Trzeba wywiercić w ościeżnicy otwory pilotażowe wiertłem nieco mniejszym od tego, w którym znajdują się śruby. Możesz użyć dłuta, aby wyciąć mały kawałek drewna z zaznaczonego miejsca. Użyj młotka, aby stuknąć drewno z dala. Następnie dokręć śruby na miejscu. Przetestuj drzwi i upewnij się, że płyta strajkowa jest prawidłowo wyregulowana.

Jeśli drzwi nadal nie działają prawidłowo, wyreguluj płytę strajkową za pomocą noża użytkowego. Można również użyć dłuta, aby poluzować kawałek drewna. Zawsze należy zachować ostrożność przy użyciu dłuta, aby uniknąć uszkodzenia jamb. Dłuto pozwoli na drobne poprawki w zawiasach drzwi. Grubość papieru określi ilość wymaganej regulacji.

Jeśli zauważysz ślady szminki na płycie strajkowej, oznacza to, że zatrzask jest źle ustawiony. Jest to łatwa naprawa, która zapobiegnie grzechotaniu drzwi lub uniemożliwi ich całkowite zamknięcie. Ponadto, blacha zaczepowa nie jest wyrównana, jeśli nie jest prawidłowo osadzona. Jeśli płyta uderzeniowa jest zbyt luźna, spowoduje to, że płyty będą się uginać, a zamki nie spotkają się bezpiecznie.

Przez środkową część skrzydła drzwi

Generalnie najtrudniejsza regulacja drzwi balkonowych następuje przez środkową część ich skrzydła. Ciężar skrzydła drzwiowego naciska na dolny próg domu, powodując zużycie drzwi. To zużycie napręża zawiasy i konstrukcję drzwi. Otwieranie i zamykanie tych drzwi jest szczególnie trudne w miesiącach letnich. Jeśli to zauważysz, podejmij odpowiednie kroki, aby zaradzić sytuacji.

Aby wyregulować poziome przesunięcie drzwi, odkręć śrubę boczną, znajdującą się pod listwą ozdobną na zawiasie. Przekręć śrubę w przeciwnym kierunku, aby przesunąć skrzydło. Proces ten reguluje nacisk na skrzydło, który może powodować jego uginanie się w górnej części skrzydła drzwiowego. Aby wyregulować pionową regulację drzwi balkonowych, obróć mimośrody przy górnych i środkowych zawiasach w kierunku poziomym.

Po zdjęciu panelu wykończeniowego powinieneś zobaczyć śruby regulacyjne. Śruby te można obracać w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Śruby te przesuną skrzydło drzwi o 2 lub 3 mm. Ta regulacja skoryguje wiele zniekształceń. Jeśli nie widać tych śrub, można sprawdzić instalację, pociągając skrzydło do góry i do górnej pętli. Po znalezieniu zawiasów możesz wyregulować pozostałe części skrzydła.

Zwis zawiasów drzwi balkonowych to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się drzwi balkonowe. Gdy zawiasy się zużyją, drzwi nie mogą się już prawidłowo otwierać ani w ogóle zamykać. Drzwi mogą również dotykać progu, gdy próbujemy je zamknąć. Prawdopodobnie winowajcą w tym przypadku są zawiasy. Dobrym sposobem na naprawę zwisających drzwi balkonowych jest użycie narzędzi, które są dostępne w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Siła docisku

Podczas zimnej pory roku, dociskanie drzwi balkonowych wymaga dodatkowego wysiłku. Problem ten rozwija się stopniowo. Zwykle rozwiązuje się go poprzez regulację siły docisku po obu stronach drzwi. Jeśli zauważymy, że uchwyt drzwi balkonowych ślizga się, można użyć klucza meblowego, aby przenieść je w tryb zimowy. Co więcej, regulację można przeprowadzić również po drugiej stronie.

Drzwi plastikowe mogą wymagać pewnej regulacji siły docisku. Jest ona wymagana, gdy otwarcie drzwi wymaga więcej wysiłku niż zwykle, a mechanizm odblokowujący klamkę nie działa dobrze. Taka terminowa regulacja pomaga chronić szybę zespoloną i wydłużyć żywotność drzwi. Podobnie wskazane jest sprawdzenie konstrukcji drzwi balkonowych. Aby sprawdzić siłę docisku plastikowych drzwi balkonowych, należy otworzyć drzwi na kilka centymetrów i obserwować, jak daleko się przesuwają.

Jeśli problem nie ustępuje, należy sprawdzić konstrukcję drzwi balkonowych. Jeśli te plastikowe nie działają dobrze, mogą się odkształcić. W takim przypadku powinieneś wyregulować dolny zawias. Następnie należy zdjąć skrzydło drzwiowe z zawiasu. Dzięki temu problematyczny narożnik zostanie przybliżony do zamka. Zwisające skrzydło drzwiowe może spowodować, że mimośród dociskowy nie trafi w swój odpowiednik i spowoduje uchylenie skrzydła.

Możesz sprawdzić siłę docisku drzwi balkonowych w swoim domu, aby okno było bardziej komfortowe. Regulacja siły docisku drzwi balkonowych zapobiegnie pęknięciom i zwiększy naturalną wentylację. Okna z podwójnymi szybami posiadają instrukcje obsługi, w których znajdziesz kroki do regulacji ich siły docisku. Jeśli nie jesteś pewien, jak wyregulować drzwi balkonowe, możesz sprawdzić film szkoleniowy w Internecie. W większości przypadków bez problemu można samodzielnie wyregulować drzwi balkonowe.

Użycie śrubokręta

Użycie śrubokręta do regulacji wysokości drzwi balkonowych w domu jest stosunkowo proste. Koniecznie zabierz ze sobą śrubokręt, aby dokonać regulacji. Pamiętaj, aby regulować zawiasy drzwiowe dopiero po ich solidnym zamontowaniu. Aby uzyskać szczelne dopasowanie, upewnij się, że rama drzwi jest kwadratowa i pionowa. Należy również upewnić się, że skrzydła zawiasów są prawidłowo zamocowane w otworze surowym. Upewnij się, że obciążenie panelu jest równe na wszystkich zawiasach. Jeśli szczeliny są widoczne, oznacza to, że zawiasy muszą być dostosowane.

Często, wysokość płyty uderzeniowej jest winowajcą tego problemu. Aby dostosować wysokość blachy uderzeniowej, można użyć śrubokręta i młotka, aby przesunąć go w dół o około jedną trzecią cala. Jednakże, jeśli regulacja jest większa, należy usunąć całą płytę uderzeniową i wywiercić nowe otwory. Alternatywnie, można użyć młotka, aby ostrożnie stuknąć płytę uderzeniową do pożądanej wysokości.

Aby usunąć rolki, należy zdjąć dolną część drzwi z szyby. Śruby mogły zostać osadzone w rolkach. Poluzować śruby, opierając je o rolki. Następnie wyjąć rolki. Jeśli jesteś w stanie usunąć rolki, drzwi będą łatwiejsze do usunięcia. Tylko upewnij się, że masz pomoc podczas usuwania drzwi przesuwnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *