Malowanie elewacji domu – jaką farbę wybrać

Podczas malowania fasady domu, istnieje kilka opcji do wyboru. Neutralny kolor jest najlepszym wyborem, ale można również eksperymentować z jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami, jeśli struktura ma ciekawe kształty architektoniczne. Kolor szałwiowy jest jednym z najgorętszych kolorów tego sezonu i pięknie łączy się z ciemniejszymi, monochromatycznymi odcieniami niebieskiego lub szarego. Jeśli Twój dach jest szary, wybierz monochromatyczną wersję tego koloru. Biały jest ustalonym kolorem dla fasady domu, ale są pewne kolory, które są łatwiejsze do odróżnienia niż inne.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie artbud.org.pl

Wybieranie neutralnego koloru

Wybieranie neutralnego koloru dla fasady jest doskonałym pomysłem dla domu, który został w miejscu na chwilę. To dlatego, że neutralne kolory są zwykle łatwiejsze do utrzymania, i będzie mieszać się z każdym schematem kolorów zewnętrznych. Ważne jest jednak, aby rozważyć materiał użyty do wykonania elewacji. Wiele domów wykonane są z kamienia lub drewna, a więc wyciszone neutralne kolory będą mieszać się z tych materiałów i wzmocnić ich cechy.

Aby stworzyć spójny wygląd dla neutralnego zewnątrz, wybierz kolor farby, który uzupełni swój dom styl architektoniczny i otaczających domów. Jeśli planujesz pomalować cały dom, wybierz dwa lub trzy kolory i zaakcentuj je innym odcieniem dla drzwi i okiennic. Podczas procesu malowania, jest to również dobry pomysł, aby zobaczyć próbki kolorów na zewnątrz domu w różnych porach dnia, aby uzyskać pomysł, jak odcienie będą wyglądać w słońcu i cieniu.

Choć biały jest często uważany za neutralny kolor dla fasady domu, jest więcej niż spotyka się z okiem. Jeśli masz niebieskie akcenty w całym domu, rozważ biel z niebieskim podtekstem. Wybierając biel z niebieskim podtekstem, możesz związać się z innymi akcentami, tworząc harmonijny wygląd. Podczas gdy biały jest ogólnie rozważany neutralny kolor, ja może pracować z wiele innymi kolorami i materiałami.

Jeśli ty chcesz dodawać więcej charakter twój dom, ty możesz iść dla ciemnego neutralnego colour. Nie zaleca się wybierać pastelowego lub ciemnego odcienia szarości, ale neutralny szary z nutą niebieskiego jest odpowiedni dla wielu domów. Powinieneś również rozważyć sąsiedztwo, w którym mieszkasz. Prawdopodobnie będziesz miał podobne ukształtowanie terenu i rośliny, jak domy wokół ciebie. W tym przypadku warto wybrać neutralny kolor w kolorze taupe lub driftwood grey.

Wybór farby lateksowej

Wybór farby na elewację domu może być zniechęcającym zadaniem. Wielu producentów i marek farb oferuje niemal nieskończoną różnorodność kolorów, faktur i wykończeń. Wybór farby, która jest najlepsza dla fasady domu może być trudne, ale z odrobiną badań i kilka praktycznych zasad, można dokonać procesu łatwiejsze. Czytaj dalej, aby uzyskać kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, która farba jest najlepsza dla zewnętrznej części Twojego domu.

Istnieją trzy rodzaje farb zewnętrznych: olejne, akrylowe i lateksowe. Niektóre farby są lepiej dostosowane do pewnych rodzajów bocznicy niż inne. Ponadto, różne regiony mają różne wymagania, jeśli chodzi o farbę. Użycie niewłaściwego rodzaju farby może spowodować uszkodzenia i doprowadzić do przedwczesnego blaknięcia. Podczas gdy farba na bazie oleju jest dobrym wyborem dla zewnętrznej bocznicy i wykończenia, może również spowodować pękanie lub łuszczenie się wygląd.

Farby na bazie wody mają kilka zalet w stosunku do farby na bazie oleju. Są przyjazne dla środowiska, szybko schnące i zawierają mniej VOC. Wymagają one również mniej śladów pędzla i są bardziej trwałe. Również farba lateksowa jest znana ze swojej elastyczności i jest mniej prawdopodobne, aby pęknąć w czasie. Ma również dłuższy okres przydatności do użycia i jest bardziej wytrzymała niż jej odpowiednik alkidowy. Wreszcie, to wysycha szybciej i czyści się łatwo.

Farby lateksowe są najlepiej nadaje się do błyszczących powierzchni. Mają tendencję do być niedrogie, od 20 do 50 dolarów za galon. Farby akrylowe wymagają również mniej czasu do wyschnięcia i nie zawierają lotnych związków organicznych. Jednak te farby nie są zalecane do stosowania na drewnianej bocznicy i wykończenia, i nie są idealne do stosowania na metalu lub włókna szklanego. Nie są one wodoodporne i z czasem mogą pękać i łuszczyć się.

Wybór farby polikrzemowej

Istnieją różne rodzaje farb elewacyjnych. Jedną z najbardziej popularnych jest farba akrylowa, która chroni ściany zewnętrzne przed różnymi czynnikami, takimi jak ekstremalne ciepło, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Farba akrylowa jest typem uniwersalnym, nadaje się do wielu różnych rodzajów elewacji, występuje w dużej gamie odcieni. Farba akrylowo-silikonowa jest wprawdzie bardziej odpowiednia na cieplejsze pory roku, ale nie ma wystarczającej chłonności. Innym popularnym typem jest farba wapienna, która również służy do ochrony elewacji przed grzybami, choć jej ograniczone zakresy kolorów są często odradzane.

Czy wybrać farbę akrylową czy polikrzemową to kwestia gustu, a rodzaj powierzchni, jaką ma dom, wpłynie na rodzaj farby, którą trzeba zastosować. Większość farb elewacyjnych nadaje się zarówno do powierzchni drewnianych, jak i metalowych, choć zdarzają się wyjątki. Najlepszy rodzaj farby elewacyjnej to taki, który jest odporny zarówno na promienie ultrafioletowe, jak i na wilgoć. Farby akrylowo-silikonowe są jednak droższe od farb polisilikonowych, ale zapewniają najlepszą ochronę przed promieniami słonecznymi.

Paleta kolorów elewacji domu może określić charakter architektoniczny budynku. Źle dobrana może zrujnować jego architektoniczny urok. Oprócz wyboru odpowiedniego koloru, ważne jest również, aby rozważyć teksturę i rozmiar różnych części fasady. Gładka tekstura wzmocni jasność koloru, podczas gdy szorstka tekstura zmiękczy wygląd. Upewnij się, że schemat kolorów jest harmonijnie zrównoważony ze wszystkimi tymi elementami.

Krzemianowa farba elewacyjna to rodzaj powłoki, która jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe i ostre zmiany temperatury. Tego typu farby nie zaleca się nakładać na farby silikonowe lub akrylowe, gdyż pod wpływem słońca wyblakną. Nadaje się za to na otynkowane elewacje, jest też wodoodporna. Mimo swoich wad, farby silikatowe mają kilka zalet. Mogą być również stosowane do elewacji kamiennych i ceglanych.

Wybór białej farby

Nowoczesne domy w stylu farmhouse często charakteryzują się jasną, białą farbą, ale wybranie odpowiedniej bieli dla twojego domu może być trudne. Biały może być zbyt jasny lub zbyt błotnisty. Lepiej jest wybrać biały kolor farby, który jest off-white. To da twój dom bardziej subtelny wygląd. Oto kilka wskazówek, aby wybrać odpowiedni biały:

Wybierając biały kolor farby na zewnątrz domu, rozważ odcień naturalnych powierzchni i otaczających domów. Lżejsze, cieplejsze kolory kontrastują z naturalnymi powierzchniami. Ciemniejsze odcienie czytają jako białe i mogą „odzwierciedlać” otaczające domy. Oprócz rozważań na temat otoczenia, upewnij się, że kolor farby jest zgodny z architekturą domu. Benjamin Moore i Sherwin Williams oferują kilka pięknych kolorów farb zewnętrznych.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi przy wyborze białego koloru farby jest założenie, że kolor jest zbyt blady. Biała farba jest niezwykle uniwersalnym kolorem dla domów. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz potrzebować innego odcienia niż to, co jest wymienione powyżej. Alternatywnie, możesz zdecydować się na chłodny odcień, który nada Twojemu domowi czysty, świeży wygląd. To, czy wybierzesz chłodną czy ciepłą biel, zależy od otoczenia, w którym się znajdujesz.

Wybór białej farby do elewacji może sprawić, że mały dom poczuje się znacznie większy, niż jest w rzeczywistości. Na przykład mały domek na wiejskiej drodze wyglądałby fantastycznie z białą farbą. Jasnoniebieski dach sprawia, że dom wyróżnia się w otaczającym go krajobrazie i czuje się spokojny i pogodny. Ciemne wykończenia, takie jak drzwi, okna i szczegóły, wyglądałyby świetnie z białą farbą.

Wybór koloru akcentu

Istnieje wiele rozważań, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego koloru farby dla fasady domu. Kolory powinny być komplementarne w intensywności tonu, ale nie takie same jak ciało domu. Kolor akcentu może wzmocnić pewne cechy domu, takie jak dekoracyjne drzwi wejściowe, lub akcentować kolor wykończenia na domu. Na przykład, jasnozielony cień z ciepłym podtekstem jest perfect akcentem kolor dla domu z tradycyjnym stylem.

Prosty colour plan z tylko dwa akcentem kolory pracuje dobrze na najwięcej domach. Wybierz podstawowy kolor, który dominuje w fasadzie i drugorzędny kolor akcentu, który akcentuje mniejsze szczegóły. Dla wykończenia, wybierz kolor, który wyróżnia się od koloru pola, ale nie jest przytłaczający. Jeśli malujesz zewnętrzną część domu z kamienia lub cegły, wtedy będziesz chciał trzymać się głębokiego szarego odcienia.

Pojedynczy odcień może wyglądać monotonnie i datować, jeśli wybierzesz tylko jeden kolor. Używaj uzupełniających kolorów i maluj kawałki akcentu ciemniejsze lub lżejsze odcienie głównego odcienia. Używanie komplementarnych kolorów dodaje kontrast i zainteresowanie do twojego domu na zewnątrz. Używanie jednego koloru na zewnątrz jest również dobrym wyborem. Używając komplementarnych kolorów, otrzymasz dom, który wygląda świeżo i zachęcająco, a jednocześnie uzupełnia inny dom.

Szary jest nadużywanym kolorem dla wnętrza, ale wciąż jest bardzo popularny jako zewnętrzny kolor domu. Szary jest neutralnym tonem, który dobrze łączy się z większością kolorów akcentów. To przychodzi w szerokiej gamie odcieni, więc można znaleźć odcień, który działa dobrze dla domu. Możesz nawet użyć kontrastującego koloru na drzwiach. To może stworzyć wspaniały punkt centralny dla Twojego domu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *