Umowa przedwstępna kupna mieszkania a śmierć – co warto wiedzieć?

Zgon sprzedawcy niekoniecznie musi oznaczać anulowanie transakcji kupna mieszkania. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Zanim nastąpi odbiór techniczny mieszkania od dewelopera trzeba zająć się dopełnieniem rozmaitych formalności. W pierwszej kolejności podpisuje się umowę przedwstępną ze sprzedającym. Może jednak zdarzy się tak, że dojdzie do jego śmierci. Nasuwa się wobec tego pytanie, czy kupno mieszkania w takiej sytuacji staje się czymś niemożliwym.

Co w przypadku śmierci sprzedającego po podpisaniu umowy przedwstępnej?

Jeśli dojdzie do śmierci sprzedającego jeszcze przed tym, aż nastąpi odbiór mieszkania, to bez odpowiedniego zabezpieczenia umowy mogą pojawić się problemy ze zrealizowaniem transakcji. Jeżeli spadkobiercy zmarłego są świadomi tego, że została zawarta umowa przedwstępna, to nie powinno być żadnych problemów z nabyciem nieruchomości. Pojawiają się one w przypadku spadkobierców nieznanych lub skonfliktowanych ze sobą. Nie zawsze udaje się załatwić sprawę szybko, czyli przez stwierdzenie nabycia spadku w kancelarii notarialnej. Należy liczyć się z możliwością oddania sprawy do sądu. Wniosek o roszczenia nabycia spadku ma prawo złożyć każda osoba posiadająca interes prawny. W tym przypadku wynika on z podpisania umowy przedwstępnej ze zmarłym sprzedającym. Postępowanie sądowe staje się konieczne, jeśli nie można załatwić sprawy polubownie ze spadkobiercami.

W jaki sposób zabezpieczyć umowę przedwstępną?

 Życie ludzkie jest czymś ulotnym. Niestety w każdej chwili może dojść do zgonu jednej ze stron umowy przedwstępnej. Istotne staje się wobec tego branie pod uwagę takiej ewentualności. W celu uchronienia się przed problemami w niedalekiej przyszłości najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi audytu umowy przedwstępnej. Cała dokumentacja zostanie dokładnie przeanalizowana. Można liczyć na to, że specjaliści wskażą na niekorzystne zapisy w umowie. Nie będzie również żadnej wątpliwości odnośnie obowiązków i praw wynikających z podpisanego dokumentu. Bardzo ważne jest także spisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Możliwe stanie się wpisanie roszczenia z umowy do księgi wieczystej nieruchomości.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *