Stan deweloperski czy wykończenie mieszkania pod klucz?

Stan deweloperski czy wykończenie mieszkania pod klucz

Zakup mieszkania wiąże się z dylematem, w jakim stanie je nabyć. Wykańczać nieruchomość na własną rękę czy wprowadzić się do gotowego lokum? Stan deweloperski czy pod klucz – jak mądrze wybrać? W czym pomocny może okazać się odbiór mieszania Szczecin?  

Stan surowy, deweloperski i pod klucz – czym się charakteryzuje konkretna nieruchomość? 

Pierwotny rynek nieruchomości ma sporo to zaoferowania potencjalnym klientom. Wybierać oni mogą zazwyczaj spośród trzech rodzajów nieruchomości do oddania. Wyróżnia się stan surowy (otwarty i zamknięty), stan deweloperski oraz stan pod klucz. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc warto dokładnie zapoznać się z ich cechami. 

Ujmując to w skrócie – stan surowy otwarty to nieruchomość z fundamentami, izolacją, ścianami, betonowymi schodami, stropami oraz konstrukcją i pokryciem dachu. W stanie surowym zamkniętym do dyspozycji mamy dodatkowo bramę garażową oraz zabudowane otwory okienne i drzwiowe. Z kolei w deweloperskim stanie mieszkania oraz gdy wykonane jest pod klucz liczyć można na obecność instalacji oraz elementów wykończeniowych. 

Czym jest stan deweloperski? Czym się cechuje? 

Charakterystyka standardu deweloperskiego mieszkania nie należy do najłatwiejszych, bowiem nie posiada on dokładnej definicji, która bazowałaby na regulacjach prawnych. Potocznie określa się go wersją pośrednią pomiędzy zamkniętym stanem surowym a wykończeniem pod klucz. W praktyce mogą więc występować pewne różnice w rozumieniu tego terminu – a więc i w tym, co ostatecznie zastanie się w lokalach od różnych firm deweloperskich. 

Zazwyczaj przyjmuje się, że stan deweloperski to mieszkanie, w którym można rozpoczynać prace wykończeniowe. Gotowe do zamieszkania jest dopiero po ukończeniu tych czynności. Należy więc na własną rękę wykonać konkretne prace remontowe – deweloper już za to nie odpowiada. Ta wersja cieszy się sporą popularnością – głównie przez przystępność cenową. Niektórzy w stanie deweloperskim lokalu doceniają to, że – w przeciwieństwie do mieszkania pod klucz – ma się wolną rękę i można urządzić wnętrze po swojemu. Wadą może być to, że wykończenie mieszkania zajmuje dość dużo czasu, więc nie można wprowadzić się do lokalu od razu. 

Co najczęściej zawierają mieszkania w standardzie deweloperskim? Wymienić tutaj można: 

• instalacje (wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazową i wentylacyjną), 

• betonowe wylewki podłogowe, 

• otynkowanie ścian i sufitów, 

• drzwi wejściowe, 

• okna i parapety, 

• grzejniki. 

Wykończenie mieszkania pod klucz – jakie ma wady i zalety? 

Główną zaletą nieruchomości wykończonej pod klucz jest wygoda. Do lokalu można się wprowadzać od zaraz nie czekając na ukończenie prac remontowych. Dzięki temu oszczędza się czas i minimalizuje ryzyko wystąpienia nerwowych sytuacji związanych z dopilnowywaniem działań zleconych ekipie budowlanej. Kupno mieszkania pod klucz to jednak konieczność wydania większej kwoty niż w przypadku nabycia nieruchomości w stanie deweloperskim. 

W standardzie tego typu spodziewać się można elementów, które są w stanie deweloperskim oraz dodatkowych. Wśród nich jest m.in.: 

• instalacja aneksu kuchennego, 

• montaż urządzeń sanitarnych oraz ogólne wykończenie łazienki, 

• montaż drzwi wewnętrznych, 

• wykończenie ścian i podłóg, 

• zabudowa meblowa. 

Jak sprawdzić stan techniczny nieruchomości? 

Bez względu na to, w jakim stanie (deweloperskim czy pod klucz) kupujemy lokal, przed zakończeniem formalności i ostatecznym wyborem nieruchomości należy dokładnie sprawdzić kwestie techniczne. Odbiór mieszkania Szczecin to profesjonalna usługa, dzięki której można wychwycić każde niedociągnięcie i zgłosić je deweloperowi. Tym sposobem odpowiedzialność za naprawę błędów projektowych lub wykonawczych spoczywa na nim, a my nie musimy się martwić kosztami dodatkowego remontu i likwidowaniem usterek na własną rękę. Zauważenie poważnych mankamentów w budynku może z kolei uchronić przed zakupem nieruchomości, która nadaje się do generalnej odnowy. Podczas czynności, które wykonują technicy lub inżynierowie da się znaleźć np. przyczynę powstawania wilgoci lub skontrolować stan stolarki okiennej. Trzeba przyznać, że są to dość istotne kwestie, które – jeśli są niezauważone w porę – mogą znacznie pogorszyć komfort życia w nowym mieszkaniu. 

Źródła 

1. https://jakbudowac.pl/standard-deweloperski-a-stan-pod-klucz-roznice-co-obejmuje-kazdy-z-nich 

2. https://mieszkanie.pl/porady-i-inspiracje/stan-deweloperski-a-pod-klucz-wyjasniamy-roznice/2672

3. https://pewnylokal.pl/porady/mieszkanie-pod-klucz-co-to-znaczyPodobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *