Czym jest i do czego służy wentylator kanałowy?

Dziś na rynku dostępne są różne systemy wentylacyjne. Wśród nich są i takie, gdzie jednym z kluczowych elementów jest wentylator kanałowy. Warto zatem wiedzieć, czym to urządzenie jest, jak działa oraz jakie ma zastosowanie.

Do czego służy wentylator kanałowy?

Jak wspomniano, wyróżnić można różne systemy wentylacyjne. Ogólnie podzielić można je na systemy grawitacyjne oraz mechaniczne. Wentylatory kanałowe wykorzystywane są w tym drugim przypadku. W wentylacji mechanicznej ciąg powietrza musi być wspierany przez urządzenia silnikowe. Takim urządzeniem jest właśnie wentylator kanałowy. Montowany jest on wówczas, kiedy system wentylacyjny działa zbyt słabo. Brak ciągu w pionie rozwiązuje się właśnie montażem wentylatora kanałowego. Najczęściej montowany jest w takim przypadku wentylator kanałowy 125. Jest to bowiem model najczęściej pasujący do wymiarów zamontowanej instalacji wentylacyjnej.

Jakie wyróżnia się rodzaje wentylatorów kanałowych?

Obecnie na wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje wentylatorów kanałowych. Mowa tu o wentylatorach osiowych oraz wentylatorach promieniowych. Najbardziej podstawowym urządzeniem jest wentylator osiowy. Co ważne, ten model można podzielić jeszcze dodatkowo na dwa rodzaje. Wyróżnia się tu wentylator osiowy klasyczny oraz wentylator osiowy przeciwbieżny. Ten drugi charakteryzuje się nieco większą mocą w porównaniu z wentylatorem klasycznym. Mimo to często jednak okazuje się, że móc wentylatora osiowego jest zbyt mała. W takim przypadku montuje się promieniowy wentylator kanałowy 125. Jest to bowiem urządzenie, które wyróżnia się znacznie większą mocą. Co więcej, wentylatory promieniowe charakteryzują się także dużo większym maksymalnym przepływem powietrza. Wentylatory kanałowe promieniowe niemal zawsze montowane są w dużych instalacjach wentylacji mechanicznej.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator kanałowy?

Decydując się na zakup wentylatora kanałowego, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest sposób montażu. Im prostszy montaż, tym oczywiście lepiej. Poza tym wentylator kanałowy 125 powinien być również dość cichy. Idealny model to taki, którego podczas pracy w ogóle nie słychać. Na koniec wspomnieć warto jeszcze o tym, że na rynku dostępne są wentylatory kanałowe o różnym napięciu. Najczęściej wybierany jest model o napięciu 12 V. Dodatkowo pamiętać trzeba, aby stawiać na urządzenia sprawdzonych producentów. Dzięki temu można mieć pewność co do ich jakości, wydajności i niezawodności. Zakup dokonany powinien być również w dobrym sklepie oferującym tego typu sprzęt.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *