Zestaw fotowoltaiczny do Twojego domu

zestaw fotowoltaiczny

Kiedy decydujesz się na korzystanie z energii słonecznej, normalne jest, że zadajesz sobie pytanie, czy lepiej byłoby wybrać zestaw fotowoltaiczny czy zdecydować się na instalację dostosowaną do potrzeb klienta .

Jeśli przeanalizujemy instalację systemu fotowoltaicznego, powinniśmy zauważyć, że w ramach samego systemu występują różne elementy. Zależą one w dużej mierze od charakterystyki zakładu i aspektów budynku, takich jak wysokość, orientacja, rodzaj dachu czy nachylenie i przestrzeń dachowa, ale także od potrzeb i preferencji nabywcy.

Obecnie wiele firm sprzedaje pakiety i prefabrykowane zestawy fotowoltaiczne bez uwzględnienia tych aspektów oraz sprzedaje bez uwzględnienia w pakiecie prac instalacyjnych .

Otovo współpracuje tylko z wysokiej jakości komponentami , dostosowując ofertę do potrzeb i budżetu klienta. Wyjaśnimy teraz najważniejsze cechy głównych elementów naszych „zestawów” fotowoltaicznych na zamówienie do samodzielnego wykorzystania.

Ale najpierw przyjrzyjmy się osobno głównym elementom składowym klasycznych zestawów paneli słonecznych. Nie wszystkie są niezbędne do działania systemów fotowoltaicznych, choć zawsze są jakieś elementy nie do uniknięcia, jak same moduły, falownik fotowoltaiczny czy okablowanie. Skorzystaj z naszych opcji personalizowanych. Główne elementy zestawu fotowoltaicznego

Zestaw solarny składa się zazwyczaj z następujących elementów

Kolektory słoneczne

Moduły słoneczne są najbardziej widoczną częścią systemu fotowoltaicznego, którego zadaniem jest przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną. Istnieją różne rodzaje paneli słonecznych, różniące się mocą, wielkością, jakością i rodzajem balastu, który może być monokrystaliczny lub polikrystaliczny.Falownik fotowoltaiczny

Inwerter jest sercem systemu fotowoltaicznego i jest jednym z najdroższych elementów. Jego funkcja jest podstawowa, ponieważ przekształca prąd stały pochodzący z paneli słonecznych na prąd zmienny, tak aby można było go wykorzystać wewnątrz naszych domów. Istnieją różne rodzaje falowników: te do elektrowni podłączonych do sieci, te do elektrowni wyspowych, jednofazowe, trójfazowe, hybrydowe i mikroinwertery. Optymalizatory

Wzmacniacz jest podstawowym elementem. W rzeczywistości, w przypadku przeciążeń na suficie , które mogłyby objąć część paneli, otimizer zapobiegałby wpływowi strat mocy – które można zweryfikować na konkretnym panelu – na resztę systemu, unikając w ten sposób spadku wydajności. Okablowanie

Instalacja fotowoltaiczna nie działałaby bez kabli – elementów niezbędnych do przenoszenia energii elektrycznej z jednego miejsca do drugiego w systemie. Dobrze jest sprecyzować, że istnieją różne rodzaje kabli, w zależności od tego, czy prąd jest stały czy zmienny. Ważne jest również, aby upewnić się, że okablowanie jest zgodne z normami elektrycznymi. Baterie fotowoltaiczne

Baterie słoneczne są niezbędne w systemie fotowoltaicznym z magazynem energii. W zależności od zakresu zużycia i rodzaju systemu fotowoltaicznego istnieją różne rodzaje akumulatorów. Za pomocą tych urządzeń możliwe jest osiągnięcie samozużycia na poziomie prawie 90% , bez zapotrzebowania na większą ilość energii z sieci elektrycznej.

Zabezpieczenia

Zabezpieczenia (bezpieczniki, wyłączniki, itp.) są elementami , dzięki którym cała zainstalowana instalacja elektryczna jest bezpieczna. Elementy te należy instalować w bezpiecznikach prądu stałego oraz w wyłącznikach prądu przemiennego i różnicowego. Istnieją również inne rodzaje zabezpieczeń, takie jak izolatory DC czy ograniczniki przepięć. Nie są one jednak obowiązkowe .

Licznik zużycia

Ten przyrząd pozwala zobaczyć ile produkuje nasz system fotowoltaiczny i ile zużywamy . Licznik zużycia nie jest obowiązkowy i wiele systemów fotowoltaicznych nie jest w niego wyposażonych, ponieważ wiedząc ile produkujemy i ile możemy pobrać z sieci możemy łatwo odliczyć nasze zużycie.

Konstrukcje nośne i kotwiące

W zależności od rodzaju dachu i nachylenia istnieje kilka dostępnych w handlu rozwiązań do mocowania paneli fotowoltaicznych . Przy wyborze tych konstrukcji należy zwrócić uwagę na jakość produktu i przestrzeganie zalecanych środków bezpieczeństwa, ponieważ jest to część instalacji gwarantująca stabilność modułów fotowoltaicznych.

Zestaw fotowoltaiczny od 3 kW i od 6 kW

Rodzaje zestawów fotowoltaicznych dostępnych na rynku są liczne i w różnych cenach. Podstawową rzeczą jest jednak to, że zestaw musi być przestudiowany i zaprojektowany zgodnie z wielkością domu i potrzebami konsumpcyjnymi jednostki rodzinnej.

Średnio najczęściej spotykane rozwiązania zakupu zestawu to 3 kW lub 6 kW.

Zestaw fotowoltaiczny od 3 kW

Zestaw fotowoltaiczny k od 3KW , lub zestaw standardowy , jest najbardziej rozpowszechnionym typem zestawu, a sama jego cena nie przekracza 5.000€ .

Zestaw fotowoltaiczny o mocy 3 kW składa się z jednokrystalicznych paneli słonecznych i falownika (plus oczywiście podstawowe elementy instalacji opisane powyżej), do których można dodać systemy magazynowania – w tym przypadku nazywałby się on zestawem fotowoltaicznym z magazynem .

Liczba paneli fotowoltaicznych wymaganych do uzyskania mocy szczytowej 3 kW wynosi na ogół od 11 do 15 . Każdy panel, tak naprawdę, ma moc wyjściową, która na ogół waha się w granicach 200-300 W, nawet jeśli na rynku są panele o wysokiej sprawności, które osiągają ponad 330 W mocy nominalnej każdy, przy sprawności powyżej 20%.

Wydajność zestawu fotowoltaicznego o mocy 3 kW wynosi średnio:

  • 3.300 kWh rocznie w północnych Włoszech
  • 3.900 kWh rocznie w środkowych Włoszech
  • 4.500 kWh rocznie w południowych Włoszech

Zestaw fotowoltaiczny od 6 kW

Zestaw fotowoltaiczny od 6 kW to idealny zestaw dla średnich/dużych domów lub małych działalności komercyjnych. Jego cena, w pojedynkę, wynosi około 9000€.

Tylko, że podobnie jak zestaw fotowoltaiczny o mocy 3 kW, również zestaw o mocy 6 kW składa się z jednokrystalicznych paneli słonecznych i inwertera (plus oczywiście podstawowe elementy instalacji opisane powyżej), do których można dodać systemy magazynowania. To, co zmienia się w zestawie fotowoltaicznym o mocy 6 kW, to oczywiście moc paneli. W rzeczywistości liczba paneli fotowoltaicznych wymaganych do zbudowania systemu fotowoltaicznego o mocy 6 kW zależy od mocy każdego pojedynczego panelu. Jeśli na przykład zdecydujemy się na zakup paneli o mocy 600 W, to dla instalacji o mocy 6 kW potrzebowalibyśmy 10 paneli fotowoltaicznych (600 x 10 = 6 kW). Gdyby zamiast tego panele miały moc 300 W, potrzebnych byłoby 20 paneli.

Średnio wydajność zestawu fotowoltaicznego o mocy 6 kW jest podzielona geograficznie w następujący sposób:

  • 7.200 kWh rocznie w północnych Włoszech
  • 8.200 kWh rocznie w środkowych Włoszech
  • 10.000 kWh rocznie w południowych Włoszech


Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *