Estetyczne montaże paneli fotowoltaicznych

Instalacja PV to nie tylko inwestycja w ekologiczne OZE i długoterminowe oszczędności. Wielu osobom i firmom zależy na tym, by moduły były zarówno efektywne, jak i estetyczne. Montaże paneli fotowoltaicznych to spore zmiany w krajobrazie. Zobacz, na co wcześniej zwrócić uwagę!
estetyczny montaż paneli

Przed zamocowaniem i podłączeniem wszystkich modułów, urządzeń czy okablowania wykonuje się audyt energetyczny. Jego podstawowym zadaniem jest znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania pod kątem zapotrzebowania na energię, uzysku z ogniw solarnych oraz ich żywotności, a także minimalizacji kosztów inwestora. Dopiero na dalszym planie znajdują się kwestie estetyczne. Montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzony na dachu i gruncie – są też moduły przeznaczone na elewację, balkon czy dachówki PV. Jeśli zależy ci na  estetycznym wyglądzie budynku, musisz przygotować się na większe wydatki.

Estetyczny montaż paneli fotowoltaicznych – projekt i wykonanie instalacji PV

Technologie w fotowoltaice stale się rozwijają. Powstały już 3 rozbudowane generacje ogniw – w każdej opracowano po kilka różnych rozwiązań. Różnice w zastosowanych materiałach, strukturze itp.  przekładają się nie tylko na wytwarzanie prądu, wrażliwość na zacienienie czy podatność na uszkodzenia, lecz także na wygląd. Przykładowo moduły monokrystaliczne pierwszej generacji charakteryzują się jednolitym, głęboko czarnym kolorem i równomiernym rozmieszczeniem ogniw w modułach. 

Do wyboru są jeszcze między innymi:

  • moduły polikrystaliczne;
  • panele amorficzne;
  • ogniwa barwnikowe;
  • płytki CdTe;
  • jednostki CIGS.

Odpowiedni wybór paneli wcale nie musi być prostym zadaniem. Jak mówi ekspert z Da Vinci Green Energy, warto poświęcić nieco więcej czasu na zapoznanie się z wszystkimi dostępnymi możliwościami i ich wielowymiarowymi konsekwencjami. Specjaliści z branży PV powinni udzielić potencjalnym klientom wszystkich potrzebnych informacji. Rozwiązanie wybrane spośród dostępnych opcji wymaga jeszcze profesjonalnego wdrożenia – dlatego powierzenie montażu paneli sprawdzonej, kompetentnej firmie minimalizuje ryzyko błędów – awarii czy oszpecenia budynku. Staranny, estetyczny  montaż paneli PV pomaga firmie w budowaniu wizerunku solidnego, godnego zaufania partnera.

Jak cię widzą, tak cię piszą – biznes, fotowoltaika i środowisko

Wykorzystywanie OZE przez prowadzących działalność gospodarczą ma znaczenie nie tylko w kontekście obniżania kosztów energii. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i jeśli mogą sobie na to pozwolić, wybierają produkty i usługi tych firm, które faktycznie działają w kierunku ochrony środowiska i spowolnienia niekorzystnych zmian klimatu. Nowoczesna fotowoltaika dla firm może przełożyć się na poszerzenie grona klientów i poszerzenie przychodów. Coraz realniejszy wydaje się też scenariusz, w którym montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli konkurować również na polu cenowym.

Nie da się ukryć, że deklaracje klientów o przywiązaniu do ekologii i „zielonych” rozwiązań często kończą się w momencie, kiedy muszą szukać oszczędności. Rozpędzona inflacja sprawia, że konsumenci wybierają tańsze towary. Warto jednak wiedzieć, że ceny gazu czy prądu oferowanego przez rodzime spółki energetyczne wymuszają na firmach podnoszenie wyceny własnej oferty. Własna energia z zamontowanych paneli fotowoltaicznych mogłaby ustabilizować koszty funkcjonowania firmy, a w konsekwencji również jej własny cennik. Mogą także zwiększać marżę, trzymając przy tym ceny odpowiednio niższe od konkurencji.

Fotowoltaika na przedmieściach i osiedlach a estetyka krajobrazu

Wzrost cen energii sprawia, że nie tylko przedsiębiorcy i właściciele domów jednorodzinnych są zainteresowani panelami fotowoltaicznymi. Montują je również spółdzielnie, a w niektórych przypadkach także lokatorzy pojedynczych mieszkań. Niektórzy eksperci od architektury krajobrazu dostrzegają zagrożenie tzw. solarozą i domagają się, by sformułować wymogi prawne pod kątem estetyki instalacji fotowoltaicznych. Na podobieństwo zasad, które obowiązują w przypadku banerów i innych nośników reklamowych.Jest duża szansa, że problem nieestetycznego montażu paneli fotowoltaicznych rozwiążą w niedalekiej przyszłości nowsze technologie. Obecnie udoskonala lub opracowuje się metody pozyskiwania energii ze słońca m.in. poprzez dachówki, szyby, a nawet farby elewacyjne – być może za kilkanaście, kilkadziesiąt lat osobne moduły z ogniwami PV całkiem odejdą do lamusa. Do tego czasu o estetyce decydują przede wszystkim typ paneli i sposób montażu instalacji fotowoltaicznej.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *