Sprawdzenie dewelopera przed kupnem domu

Sprawdzenie dewelopera przed kupnem domu

wymarzonego lokum zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jest to zwykle tańsze rozwiązanie niż stawianie budynku od podstaw we własnym zakresie, można zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Oczywiście przed podpisaniem umowy i sfinalizowaniem transakcji trzeba wszystko dokładnie zweryfikować. Warto wiedzieć, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem domu, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami w niedalekiej przyszłości. Niestety nie brakuje osób, które stosują nieuczciwe praktyki i są nastawione wyłącznie na własny zysk.

Dlaczego sprawdzenie dewelopera przed zakupem domu jest tak ważne?

 Budowa domu to spora inwestycja, ale na szczęście obecnie nie trzeba zajmować się wszystkim we własnym zakresie. Na rynku pierwotnym dostępnych jest mnóstwo ofert nieruchomości w rozmaitych miejscowościach. W celu Zminimalizowania ryzyka związanego z zakupem domu, który dopiero powstaje, należy dokładnie sprawdzić dewelopera, który odpowiada za realizację inwestycji. Istotne jest zweryfikowanie legalności konkretnej firmy, aby uchronić się przed oszustwem, wadliwą nieruchomością. Trzeba zapoznać się dokładnie z wszystkimi zapisami widniejący mi w umowie. Deweloper musi także zobowiązać się do usunięcia ewentualnych usterek wykrytych przy odbiorze domu. Zaniedbanie tego typu kwestii zwiększa ryzyko utraty pieniędzy, konieczności wkroczenia na drogę sądową, poniesienia dodatkowych kosztów.

Co powinno zostać sprawdzone podczas wybierania dewelopera?

Bardzo pomocne w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera jest przyjrzenie się historii jego działalności. Powinno się sprawdzić jego status prawny, doświadczenie. Istotne jest to, jak długo działa on już na rynku. Inwestora powinny interesować także wszystkie negatywne wzmianki o deweloperze. W przypadku firmy notowanej na giełdzie można również zapoznać się ze sprawozdaniami finansowymi z ubiegłych lat. Wszystko to pozwoli upewnić się, czy deweloper jest wiarygodny, wypłacalny. Warto także przejrzeć opinie o nim na forach internetowych, w mediach społecznościowych, na blogach, portalach. Istotne jest zapoznanie się treściami negatywnych komentarzy, czego dokładnie one dotyczą i w jaki sposób deweloper na nie odpowiedział.

Jakie kwestie są istotne przy sprawdzaniu dewelopera?

Podczas wybierania dewelopera warto mieć na uwadze jego wcześniejsze inwestycje. Nie należy jednak polegać wyłącznie na opiniach internetowych i zdjęciach wstawionych przez dewelopera. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na wybudowane przez niego osiedle. Pozwoli to przyjrzeć się przykładowo jakości wykończenia, otoczeniu. Jest to także świetna okazja do porównania rzeczywistego stanu nieruchomości z wizualizacjami internetowymi. Wiele istotnych informacji można również dowiedzieć się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, czyli rozmów z klientami i dewelopera. Można wypytać ich o to, jak się z nim współpracowało i jakie mają spostrzeżenia dotyczące eksploatacji domu, czy pojawiły się jakieś problemy.

O czym należy pamiętać przed kupnem nieruchomości od dewelopera?

Istotną kwestią jest to, aby sprawdzić, czy deweloper nie ma żadnego zadłużenia. Niezbędne informacje można uzyskać w zakładzie ubezpieczeń społecznych i urzędzie skarbowym. Należy złożyć wniosek o potwierdzenie niezalegania ze składkami i opłatami przez dewelopera. Można go sprawdzić także w Krajowym Rejestrze Długów, bazie Polskiego Związku Firm Deweloperskich, księdze wieczystej. Inwestor powinien otrzymać także prospekt informacyjny od dewelopera. Przejrzeć należy zapisy umowy deweloperskiej i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bardzo szybkim sposobem na sprawdzenie firmy jest złożenie zapytania do Biura Informacji Gospodarczej. Zakup raportu zawierającego dane o deweloperze to koszt kilkudziesięciu złotych, a znajdą się w nim wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zadłużeń. Więcej porad dotyczących tego, o czym pamiętać podczas sprawdzania dewelopera, znajduje się na stronie dostępnej pod adresem https://pewnylokal.pl/sprawdz-dewelopera/.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *