Podłoże do paneli – jakie wybrać, żeby było tanio i dobrze

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z nabudowy.pl

Pytanie, które możesz mieć, to jaki substrat użyć do swojego panelu. Istnieje wiele możliwości wyboru, ale oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Pierwszą rzeczą do rozważenia jest stan powierzchni twoich paneli. Panel, który wybierzesz musi być gładki i wolny od sęków, pustek, korków lub szwów. Jeśli ma dobrą stronę A, nie musi to oznaczać, że odwrotna jest równie dobra.

MDF: Ten rodzaj drewna jest również znany jako płyta pilśniowa o średniej gęstości i składa się z wysoko uszlachetnionych cząstek drewna. Ten rodzaj sklejki jest lekki i wytrzymały, ale nie przenosi sęków ani ziarna na beton. Z tego powodu, jest lepiej dla wysokiej klasy wykończenia architektoniczne. Ten rodzaj materiału jest często wykorzystywany w przemyśle budowlanym. Jest to również świetny wybór, jeśli pracujesz nad budżetem.

Sklejka: Wybór materiału do wykorzystania dla podłoża panelu jest napędzany przez twój projekt. Wybierając materiał na panel, rozważ wymagania dotyczące możliwości ponownego użycia i koszt ponownego umieszczenia formy. Odnawianie paneli jest drogie i czasochłonne, więc rozważ koszt sklejki, której zamierzasz użyć. Jeśli planujesz ponowne wykorzystanie zespołów form, upewnij się, że wybierzesz te, które są wykonane z trwałego drewna. Drewno jest zwykle używane do paneli i form gangu, podczas gdy aluminium jest najczęściej używane do kratownic.

Metal jest kolejnym wyborem dla podłoża twojego panelu. Galvalume jest dwa do czterech razy mocniejszy niż Galvanized. Jeśli chcesz, aby twoje panele były odporne na wysoką wilgotność względną, wybierz Galvalume. Jest on również bardziej wytrzymały niż Galvanized, co jest ważne w przypadku projektów długoterminowych. Galvalume posiada również gwarancję huty, w przeciwieństwie do paneli Galvanized.

Aluminium: Jednym z najbardziej uniwersalnych substratów, które można wybrać dla paneli, jest aluminium. Materiał ten jest trwały i nadaje się do recyklingu i jest dostarczany w arkuszach o wymiarach cztery stopy na osiem stóp. Możesz wybrać arkusz z błyszczącym lub matowym wykończeniem i malować jedną stronę, aby dodać kolor. Grubość arkuszy aluminiowych może wahać się od trzech do ośmiu milimetrów. Ostateczna grubość zależy od aplikacji.

Drewno: Istnieją dwa rodzaje sklejki i osb. Oba te materiały mają zalety i wady. Osb ma wyższą cenę, ale jest tańszy niż sklejka. Ma bardziej jednolitą gęstość. W przeciwieństwie do sklejki, nie pęcznieje i nie pęka po zamoczeniu, dzięki czemu doskonale nadaje się do wykorzystania w produkcji paneli. Jego zalety sprawiają, że jest idealny dla tanich projektów, podobnie jak cena sklejki.

Używanie tkaniny: Tańsza opcja, wskazane jest użycie tkaniny lub materiału ściernego. Pierwszym krokiem jest przycięcie tkaniny, aby dopasować ją do rozmiaru panelu. Można wyciąć kawałek tkaniny o dziesięć centymetrów większy niż rozmiar panelu. Nadmiar materiału można owinąć wokół pleców lub usztywnienia lub wykorzystać jako ozdobną krawędź. Można również użyć papieru, ale jest on trudniejszy do owinięcia, ponieważ papier produkowany maszynowo ma ziarno, które opiera się zginaniu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *